• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
SAĞLIK SANAYİCİSİ ‘UN ŞEKER YAĞ HAZIR. İHTİYACIMIZ SADECE YÖNLENDİRME…’ DEDİ

SAĞLIK SANAYİCİSİ ‘UN ŞEKER YAĞ HAZIR. İHTİYACIMIZ SADECE YÖNLENDİRME…’ DEDİ

Konya’da yatırım yapan sağlık ekipmanları üreticisi devletden bir beklentilerinin olmadığını; sadece envanter çıkararak ne nerede ve nasıl ulaşabilecekleri konusunda devletin yol gösterici olmasını istediklerini; bu noktada devletin yönlendirici olmasının sanayici için yeterli olacağını belirtti.

Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Dünya Ticaret Merkezi gibi yurdun çok çeşitli yerlerinde de görevleri bulunan sanayici Mustafa Kabakcı’nın Dentha Haber Ajansına verdiği röportajın metni.
DENTHA: Konya’da tıp alanında üretim yapan bir sanayinin yönetim kurulu başkanısınız. Bugün Türkiye’de üretim yapan sanayicinin sorunlarına kısaca değinebilir misiniz, dünya açısından, sağlıktaki kalite açısından önemi, Türk sanayicilerine sağlık sektörüyle alakalı bir mesaj verir misiniz.
KABAKCI: Böyle bir yayın imkanı verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Konya’ya şahsım ve odam adına hoşgeldiniz diyorum. Hoşgeldiniz şeref verdiniz. Türkiye’nin bence en büyük problemi organize olamamak yani böyle bir maalesef eksiğimiz var bu ciddi bir eksik şu anda bakıyorsunuz Türkiye’nin zaten sermayesi sınırlı. Bu organizasyon eksikliğinden dolayı sanayicimiz işte un sektöründe birinin yaptığını görerek yatırım yapma gibi bir kötü alışkanlığa sahip halbuki modern ülkeler önce ülkelerinin bir sanayi envanterini çıkarıyorlar. Arkasından ihtiyaçlarını belirliyorlarhangi sahada neye ihtiyaçları varsa ona göre yatırım yapıyorlar. Türkiye maalesef bu konuda çok ciddi bir gecikme içinde. Biz bu ara sanayici olarak baktık ki bu konuda şunu da söylemek zorundayım Selçuk Üniversitesi ne minnettarım kendileri bizleri çağırdılar ki bu noktada şunu da belirteceğim yine Türkiye’de önemli olan şeylerden biri de bu üniversiteyle sanayinin işbirliği bu işbirliğini Konya’da son derece güzel bir şekilde gerçekleştirdik. Selçuk Üniversitesi bizi çağırarak böyle bir sahada açık olduğunu ve bu sahada yapılacak yatırımın memlekete hayırlı olduğu konusunda ikna etti. Bunun üzerine araştırmalara başladık ve karar verdik. Arkasından şu anda sağlık sektöründe kullanılan hastane araçları bu elektronik hastane karyolaları, etajerler, yemek masaları, ameliyat masaları türündeki şeylerin imalatına başladık. Bunda da hiçbir zaman sadece ülkenin içinde kalmayı ve ülkeye satmayı hedeflemedik. Dışarıyı örnek aldık kendimize yurtdışında en iyi örnekler neredeyse onları kendimize rakip olarak aldık ve yaptığımız ürünlerde C belgemizi işletmemizle ilgili ISO belgesini TSE belgesini temin ettik ve şu anda şükürler olsun ürettiğimiz malzemelerle hem Türkiye’de 300 kadar hastanede hem de dünya pazarlarında varız. Türkiye sanayicisinin ihtiyacı olan şey sadece yönlendirme. Doğru yönlendirme ve doğru yere yatırım yapma. Şükürler olsun biz doğru bir noktadan hareket ettiğimiz kanaatindeyiz.
DENTHA: Yönetici, sivil toplum örgütü, sanayicilere mesajınız. Devletin yönetim kademelerine mesajınız nedir?Devlet ne yapmalıdır.?
KABAKCI: Devlet ne yapmalı devlet samimi olarak ilk önce sivil toplum kuruluşu yani Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile beraber Türkiye’nin sanayi envanterini çıkartmalı dediğim gibi nerede, neye, neleri yatırmış ve yeni yatırımlarda nelere ihtiyaç var. Ondan sonra da parası olanları bir araya getirmeli ve demeli ki şu şu şu sahalarda yatırıma ihtiyaç var ve bu sahalarda yatırım yapmalısınız demeli ki sağlık sektörü Türkiye’nin şu anda dışarıya milyarlarca dolar para verdiği bir sektör ve sanayicilerimizi bu sektör bekliyor gerçekten.
(Dentha Haber Ajansı-Konya/2005)


Dentha Haber Ajansı / 2005-10-01Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 21:58

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84