• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Ortak Görüş: ‘Yurt Dışı Hastalara Hizmet Verecek Seviyedeyiz’

Ortak Görüş: ‘Yurt Dışı Hastalara Hizmet Verecek Seviyedeyiz’

Adeta bir kongre ayı olan Eylül tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da yoğun geçti. Genellikle yabancı bilim adamlarının akınına uğrayan ve ilgi odağı olan kültür şehri İstanbul ‘da bu yoğunluk izleyici basını dahi hayrete düşürdü.

Bu kez Türk Diş Hekimliği Dergisi’nin dördüncü Bilimsel Kongresinde aynı ilginin yaşanması üzerine yurt dışından gelen meslektaşlarını karşılayan ev sahibi kongre düzenleyici ve tebliğ sunucuları konuklarının ülkemize tekrar gelmek istemeleri karşısında adeta sevince boğuldu.Böylece gündeme tekrar kongre turizmi geldi. Konu üzerine her kongrede görüş alan ve ilgililerle konuşan Dentha Haber Ajansı bu kongrede tebliğ sunucu ve kongre organizasyon başkanından görüş aldı. Kongre başkanı Prof.Dr.Bülent Katiboğlu ile tebliğ sunucu Prof.Dr.Selim Pamuk’un konu hakkında ayrıntılı görüşleri şöyle:DENTHA Kongre turizminin dişhekimliği açısından önemine değinirmisiniz?
SELİM PAMUK: Kongre turizminin birkaç boyutu var. Hem diş hekimliği açısından hem ülkenin tanınması, turizmi açısından değişik boyutları var. Diş hekimliği açısından baktığımız zaman yurtdışından birçok araştırmacıyı birçok bilim adamını ülkeye getirmek ve bunların tecrübelerinden yararlanmak var. Diğer açıdan bütün dünyaya ülkeyi tanıtmak açısından da kongre turizminin çok büyük yararı oluyor. Biz yurtdışına gittiğimiz zaman görüyoruz ki ülkelerin en ücra köşelerinde dahi sırf kongre için yapılmış merkezleri ve o merkezlerde yılın 12 ayı yapılan kongreler sayesinde çekim merkezi oluyor. Türkiye şimdilerde böyle bir çekim merkezi haline gelmeye başladı. Ama ne yazık ki ülkemizde oralardaki gibi büyük kongreler organize edebileceğimiz tek bir mekana sahip değiliz. En büyük eksiğimizin o olduğunu düşünüyorum. İyi bir kongre merkezine sahip olsak 4 başı mamur bütün uluslar arası kongreleri diş hekimliği ve dişhekimliğinin haricinde bütün kongreleri Türkiye’ye çekme şansımız oldukça büyük. En basitinden FDI ‘ ı kaçırdık. İyi bir kongre merkezine sahip olamamanın etkisiyle bölük pörçük değişik alanlarda düzenlenmeye kalkılınca tabi iş problem olmaya başlıyor.en basitinden bunu kaçırdık.
B.KATİPOĞLU: Bir kere Türk dişhekimlerinin bilimsel olarak nerede olduğunu da kanıtlamış oluyorsunuz. Yani yurtdışından getirdiğimiz bilim adamlarını Türkiye’de dişhekimleriyle buluşturuyorsunuz ve onların bir mukayese şansı oluyor böylece. Bu bir tanıtımdır en azından. Sadece diş hekimliği alanında değil tıp alanında da öyle tabii ki bütün kongreler için de söz konusu. Yani bu transfer gerçekleştikçe Türkiye’nin tanıtımı mümkün olabilecek ve bunu da birisinin üstlenmesi gerekiyor. Tabi özveride bir yere kadar mutlaka bunun için de zaman zaman ciddi desteğe ihtiyaç oluyor tabi ki.
DENTHA: İmplantoloji konusunda dişhekimliği açısından Türkiye’nin bir tür değerlendirmesini yapar mısınız? Bunun sağlık turizmiyle organik bir bağı olabilir mi?
S.PAMUK : İmplantoloji konusunda Türkiye bir çok insanın tahmin ettiğinin aksine yurtdışıyla aynı seviyede, bilimsel açıdan aynı seviyede bir ülke. Bugün implantoloji konusunda ne yapılıyorsa yurtdışında aynı şeyler Türkiye’de de yapılmakta. İmplantologlarımız implantolojiye kendini adamış dişhekimlerimiz oldukça donanımlı. Onun haricinde sağlık turizmi açısından baktığımız zaman bunun finansal kısmına baktığınız da elbette Türkiye implantlar, yurtdışına göre çok daha makul fiyatlara yapılmakta. Dolayısıyla yurtdışından hastaları Türkiye’ye çekip onların implantlarının yapılması ve restorasyonlarının yapılarak ülkelerine yollanması Türk diş hekimliği açısından büyük bir kazanç olacaktır, bir artı değer olacaktır diye düşünüyorum ve bunun üzerine konuşulması gerektiğine de inanıyorum. Çünkü bugün baktığınız zaman Avrupa’da birçok ülke Almanya’dan, İsviçre’den, Fransa’dan hastaları kendi ülkelerine çekerek oralarda diş tedavilerini yaparak kendilerine bir artı değer kazandırıyorlar. Bunu niye biz Türkiye’de yapmayalım. Organize olursak yapamayacağımız bir şey değil.
DENTHA: Son olarak sizin Türk dişhekimliği camiasına 20000 dişhekimine, parlamentodaki 7 dişhekimi milletvekiline, meslek örgütüne buradan vermek istediğiniz bir mesaj var mı? Türkiye’nin turizme dişhekimliği açısından açılması konusunda, mesleğin yenilenmesi, görüşlerin yenilenmesi konusunda…
S.PAMUK- En basitinden bir kere meslektaşlarımızın bu tür kongreleri büyük özverilerle yapılan bu kongreleri yakından takip etmelerini arzulamak en büyük isteğimiz. Çünkü az buz emek verilmiyor bu kongrelerin düzenlenmesi için bu verilen emeklerde ne zaman değer kazanacak meslektaşlarımız bu kongrelere katılıp kendilerine bir şeyler kattıkları bir şeyler öğrendikleri zaman çok daha büyük değer kazanacak. Bir kere bu kongreleri kim düzenlerse düzenlesin yakından takip edilmesinin yararı olduğuna inanıyorum. İkincisi meslek örgütünün biraz daha fazla dişhekimlerinin sorunlarına yaklaşmalarını sadece tek bir gözlükle bakmadan daha farklı şekillerde de yani problemlerin, çünkü internette dişhekimi forumlarını takip ettiğiniz zaman dişhekiminin çok daha değişik sorunları var. Bu sorunları çözmek için sadece kurallara bağlı kalarak. Çünkü kurallar netice de bizim koyduğumuz şeylerdir. Bu kurallar gayet kolay değiştirilebilir. Onların taleplerine ses verebilecek şekilde bir miktar yeniden organize olmakta yarar vardır diye düşünüyorum. Bu açıdan parlamentodaki dişhekimlerine de bu düzenlemelerin yapılması için dişhekimlerinin sesine kulak vermeleri için çağrıda bulunuyorum.
(Dentha Haber Ajansı-2005/ İstanbul-Grand Cevahir Otel)


Dentha Haber Ajansı / 2005-09-27Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 21:52

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84