Dezenfektan için Büyük Destek

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Kurucu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, koronavirüsle mücadelede önemli bir kullanıma sahip olan dezenfektanların ana bileşeni etanol üretiminde fabrikalarının karar aldığını ve artık sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.
84 milyon litre kapasiteye sahip tesisleriyle Türkiye’nin en büyük etanol üreticisi Konya Şeker artık kapasitesinin tamamını koronavirüs ile mücadelede kullanılan dezenfektana ayırdı.
Konya Şeker Türkiye’nin etanol ihtiyacının %56’sını karşılayan piyasaya sürülen etil alkolün hammaddesinin büyük bir kısmını bünyesinde bulunduran dev bir tesis olma özelliğini kritik günlerde gösterdi.
Başkanı Recep Konuk alınan kararı şöyle açıkladı :” Rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine %3 etanol harmanlama zorunluluğu 3 ay askıya alındı.Biz de üretimin tamamını dezenfektan ve kolonya için ayırdık. Ülke insanımızın sağlığı söz konusu ise gerisi tamamen teferruattır anlayışı ile hareket ediyoruz.Bu nedenle vatandaşlarımız rahat etsin. Çünkü piyasaya arz edeceğimiz etil alkole de ve bunu üretecek ham maddeye de çok şükür fazlasıyla sahibiz. Bu konuda ülkemizi hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Herhangi bir sorunumuz yok. Hiç kimse dışarıdan ve içeriden panik alımlar yapmasın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Başkan Açıkladı, 10.000 Set Daha Verilecek

Paz May 24 , 2020
Pandemi süresinde Uluslararası operasyonlarımızı büyük oranda minimize ettik diyen Türk Kızılay Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık,10 bin sağlık çalışanına daha koruyucu set, hastalara da hijyen paketi dağıtılacağını müjdeledi. El dezenfektanlarının kişisel hijyen ve virüsten korunmada önemli olduğu şu günlerde Kızılay dezenfektan imal etmeye devam ediyor.Fason olarak imal edilen Kızılay markalı yüzer […]