Dişhekimliğinin Covid ile Mücadelesinde Kullanılacak Robotu Meslek Lisesi Üretti

Diş hekimliğinin uygulandığı alanlarda rahatlıkla kullanılabileceği belirtilen robot geliştirildi.

Koronavirüsün ve diğer virüslerin etkisizleştirilmesi için tasarlanan robot ile tüm yüzeylerin sterilizasyonu otomatik olarak sağlanıyor. Yüzeyin şekli ve konumu ne olursa olsun dönebilen UV-C tüpleri360 derece silindirik sistemle bu işlem yapılıyor. Robotun üzerinde 4 adet kamera ve ultrasoniksensör bulunuyor, bu sayede otomatik sürüş gerçekleştiriliyor.

Dezenfekte etme işlemi ihtiyacına göre; uzaktan kontrollü sürüş ve manuel sürüş ile robot kumanda edilebien Robotta kullanılan android yazılımı, kişisel bilgisiyar yazılımı, dokunmatik ekran yazılımı, elektronik kartların tasarımı ve yazılımı Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından yapılmış. Robotta ayrıca wi-fi, bluetooth, sensör tabanlı güvenlik özelliklerinin yanı sıra acil durum düğmesi de bulunmakta….(Dentha Dijital Endüstri Haber Ajansı İSTANBUL – 15.05.2020 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kalite Belgesi Pandemide Çözüm Olmuyor

Paz May 17 , 2020
Türkiye’nin önde gelen diş hekimliği fakülteleri arasında yer alan Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi de, kalite farkındalığının yüksek olduğu ve özellikle çalışanların kalite sistemine vakıf olması nedeniyle TS EN ISO 9001:2015 Yönetim Sistemleri Kalite almaya hak kazanmış fakültelerimizden. Gaziantep Valisi Davut Gül, 20 Aralık 2019 Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) kalite çalışmaları […]