Dünya Liderleride Olsa Sosyal Medya Yöneticileri Mesajları, Videoları Silebiliyor

Dijital Teknoloji ve Gazetecilik,Mobil Habercilik ve Sosyal Medya, Geleneksel Haber Organizasyonları gibi konularda uzman olan akademisyen Doç.Dr. Berrin KALSIN sosyal medya platformlarında COVİD19 pandemisin de olan iletişime dikkat çekti. Dünya lideri de olsa milyonlarca izleyiciside olsa pandeminin önemi gereği yanlış bilgi veren mesajlar yada videoları sosyal medya dan silindi.
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Mart ayı başlarında Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) “ihtiyaç duydukları kadar ücretsiz reklam” vereceğini açıklamasına dikkat çeken Doç.Kalsın Kovid-19 krizi sırasında “uluslararası ilgi kuruluşlara milyonlarca reklam kredisi” sözü verdiğini bildirdi. Hatta bununla da kalmayarak Facebook ve Twitter, Kovid-19 hakkında yanlış bilgi yayan bazı dünya liderlerinin iletilerini sildiğini tespit etti.
Facebook da Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro virüsü defalarca küçümsemiş ve Brezilya halkını sosyal mesafe uyarılarını ve tıbbi tavsiyeleri görmezden gelmeye teşvik etmişti. Hidroksiklorokinin virüsün tedavisinde tamamen etkili olduğunu iddia eden bir videosunu da facebook dan kaldırmıştı.. Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun bitkisel ilaç statüsü kazanmamıış bir tedaviyi anlatan tweetini ise Twitter silmişti. Aslında bu platformlar, doğrulanmamış olsalar bile, dünya liderlerinin mesajlarına nadiren müdahale ederler diyen iletişim uzmanı Doç.Dr.Berrin Kalsın ”Ancak teknoloji devleri Kovid-19 sürecinde yanlış bilgilerle mücadele etmeleri için ciddi bir baskı altındaydı ve bu sebeple paylaşım yapan devlet başkanı bile olsa silmekten çekinmeyiz” mesajını vererek bir anlamda işin ciddiyetini göstermiş oldular” dedi. ( Haber-Analiz/ DENTHA Dijital Endüstri Turizm ve Haber Ajansı – İSTANBUL )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Üniversite & Sanayi İşbirliği Meyvesi Covid'e İlaç Oldu

Çar May 6 , 2020
Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon protokolü olan, 58 eğitim ve araştırma hastanesiyle Türkiye’nin sağlık alanında en kapsamlı ve tek üniversitesi (Sağlık Bilimleri Üniversitesi ) VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi AŞ ile gerçekleştirdiği Covid19 ilacı gönüllü hastalarda kullanılmak üzere hazır hale geldi. Aktif Kovid-19 hastaları için umut olan ilaca “TR-C 19″adı verildi. […]